Lampy dla dzieci

Przygotowując pokój dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę na pewno jedną, ważną kwestię. A jest nią oczywiście odpowiednie oświetlenie. Jeśli chodzi o lampy dla dzieci, obecny rynek jest bogaty w wiele możliwości. Dobrze oświetlony pokój dziecka to podstawa. Daje to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Maluchy często lubią zasypiać przy zapalonej lampce, z powodu jakiś lęków czy koszmarów. Dobre światło jest równie ważne przy odrabianiu prac domowych, czy różnych zabawach.

Łagodne światło nie wybudza, a wręcz przeciwnie, może uspokajać. Sprawdza się to zwłaszcza u takich pociech, które mają np. problem z zasypianiem. Lampa ma również za zadanie, by skupić uwagę i działać kojąco. Kreatywni rodzice mogą też zapewnić swojej pociesze  dodatkową zabawę. Wystarczy odpowiednia gra świateł i cieni, by dać dziecku odrobinę radości, jak i zabawy. Nie należy również zapomnieć o tym, aby wybrana lampa pasowała do reszty pokoju. W ofercie można znaleźć wiele ciekawych, tematycznych nadruków na abażurach, które będzie można z łatwością dopasować do zainteresowań dziecka. Tym sposobem, pokój zyska także dodatkową dekorację i sprawi wiele radości.

W zależności od potrzeb, nie ma też określonej reguły, jeśli chodzi o rodzaj lampy. Mogą być zarówno stojące, jak i wiszące, czy przyczepione do ściany. Bardzo ważną rolę odgrywają też wyżej wspomniane, barwne wzory na kloszach i sam odcień nakrycia lampy. Warto dobrać go do koloru ścian i zrobić to tak, aby nie powstał zbyt duży kontrast. Bardzo modne w ostatnim czasie stało się montowanie oświetlenia przy łóżku dziecięcym. Nie powinno również zabraknąć lampek na biurko, które cieszą się powodzeniem wśród nieco starszych dzieci. Ułatwiają one odrabianie prac domowych, bądź naukę. Jednak tutaj należy pamiętać o tym, aby wybrać lampkę, ze źródłem światła skierowanym do dołu a rodzaj światła powinien być łagodny. W ten sposób nie dojdzie do zmęczenia oczu.

Warto mieć na uwadze zdanie własnej pociechy, bo pokój powinien stwarzać azyl i prywatną przestrzeń, w której to dziecko a nie rodzic, ma czuć się swobodnie. Niech one zadecydują o tym, czy chcą mieć klosz w kwiaty, pojazdy jeżdżące, bądź latające. Dzięki temu uruchamia się także wyobraźnia dziecka, co znacznie wpłynie na jego kreatywność.